KM Karczew – Plaża Romantyczna

Karczew – Warszawa Wawer Plaża Romantyczna  (487,5 km – 501 km = 13 km)

 

487,5 KM  => Karczew Gassy, przeprawa czołgowa w przerwanym ciągu drogi nr 712 do Karczewa
Obecnie kursuje tutaj prom samochodowy przez Wisłę. Składany most saperski jest do dzisiaj magazynowany na terenie Karczewa. Do sklepu 500 m. Przy drodze znajduje się tablica upamiętniająca obronę przeprawy we wrześniu 1939r. Niżej w korycie Wisły znajduje się wielka wyspa – Zieleniec – należąca do ptasiego rezerwatu przyrody o nazwie ”Wyspy Świderskie”
490 KM P => Ujście Świdra. Na okolicznych wydmach znaleziono wielokrotnie zasiedlane obozowisko otwarte łowców reniferów sprzed 10 tys. Lat (późny paleolit) oraz rybaków i myśliwych sprzed 8 tys. lat (mezolit). Zbiory znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Warszawie.
492,2 KM L => Wieś Ciszyca i wielka piaszczysta plaża. W tym miejscu do 1939 roku był most na Wiśle. Obecnie można znaleźć pozostałości po przyczółkach mostowych. Jest to przerwany ciąg drogi 721 Piaseczno – Józefów – Wiązowna.
493,7 KM L => Ujście Jeziorki . Ujście sztucznie przekopane i mocno obwałowane. Rzeka płynie przez Piaseczno i Konstancin – Jeziorną, a jej naturalną częścią jest obecnie Wilanówka.
495 KM P => Józefów Nowa Wieś, starorzecze Wisły z Jeziorem Łacha. Razem z wyspami objęte jest od 1998 r. ochroną ptasich lęgów w ramach rezerwatu przyrody jako „Wyspy Zawadowskie”. Na lewym brzegu Wisły od początku Wilanówki, skąpo zasilanej wodami Jeziorki, rozłożyły się same starożytne Kępy: Oborska, Okrzewska, Falenicka, Zawadowska i Latoszkowa. Dzisiaj zajmują całkowicie ustabilizowany ląd, którym poprowadzono bocznicę kolejową do elektrociepłowni „Siekierki”. Koryto Wisły poszerza się do 1 km.
498 KM L => Kępa Zawadowska, wysypisko popiołów z elektrociepłowni
Przekroczyliśmy granice Warszawy.
500,6 KM P => Miedzeszyn. Popularna plaża naturystów. Nieco w głębi lądu zabudowania radiostacji. Początek Wału Miedzeszyńskiego. Koryto Wisły jest stabilizowane ostrogami, prawy brzeg umocniony, szerokość systematycznie maleje do 200 m. Chodzi o ciągłą dostawę wody do chłodzenia generatorów elektrociepłowni.

501 KM P => Plaża Romantyczna. Na plaży znajduje się punkt gastronomiczny w soboty, niedziele i święta. Istnieje możliwość gry w piłkę. Do plaży cumuje prom osobowo-rowerowy, który kursuje pomiędzy plażą Romantyczną a plażą w Wilanowie. Na koniec dnia istnieje możliwośc zabrania się z promem do portu czerniakowskiego, po wcześniejszym zabukowaniu sobie miejsca.